تولید محتوا؛ تعریف و اهداف آن

pattern
تولید محتوا؛ تعریف و اهداف آن

       تولید محتوا فرآیند  تولید مطالب و اطلاعات در زمینه های مختلف است که مخاطبین خاصی را هدف قرار می دهد. در واقع، محتوا چیزی است که با اهداف مختلف به صورت گفتاری، شنیداری و یا هر صورت دیگری تهیه می شود و در رسانه های گوناگون منتشر می گردد. محتواها می توانند در قالب اشکال گرافیکی، ویدئو، متن (پست وبلاگ، کتاب الکترونیکی، مقاله، متن ایمیل و...)، تصاویر و پادکست تولید شده و در فضاهایی چون وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوند. ممکن است بسیاری از شما با اصطلاح بازاریابی محتوا آشنا باشید؛ در این روش بازاریابی یک برند، محصول یا خدمات در قالب محتواهای گوناگون معرفی می گردد، این محتواها منتشر می شوند و توجه مخاطبین را به خود جلب می کنند. در واقع تولید محتوا، مواد مورد نیاز برای این کار را می سازد.

هر نوع محتوایی با مخاطبین مختلف و در قالب های متفاوت (تصویری، نوشتاری،...) باید هدفی را دنبال کند؛ اهداف تولید محتوا می تواند شامل ایجاد آگاهی، سوق دادن مخاطب به یک سمت خاص و یا تبلیغات و افزایش فروش باشد. در فرآیند تولید محتوا، مخاطبین شما در واقع مصرف کنندگان محتوا هستند. اگر محتوای خود را براساس چیزی که انتظار دارید بعد از مصرف در مصرف کنندگان ببینید تولید کنید، در نهایت با تاثیری که در مخاطبین مشاهده می کنید می توانید محتوای خود را به خوبی ارزیابی نمایید و سطح کار خود را بالا ببرید.

همان طور که گفتیم، بازاریابی محتوا می خواهد مخاطبین را به خود جلب کند و آن ها را به خرید محصولات و خدمات مختلف ترغیب نماید. برای موفقیت در این شیوه بازاریابی، به تولید محتواهایی نیاز دارید که با تک تک مخاطبین و مشتریان شما ارتباط برقرار کنند. محتواها برای طیف وسیعی از افراد تولید می شوند، اما به علایق، انتظارات و مشکلات هر یک از مشتریان می پردازند و آن ها را برآورده و رفع می کنند. بنابراین یک محتوای خوب با فرد ارتباط برقرار می کند. هنگامی که برای تولید محتوا یک استراتژی مشخص کرده و آن را بر اساس مخاطبین خود تعریف کنید، بهتر آن را آنالیز می کنید و در نهایت پیام های بهتری را نیز به مخاطبین منتقل خواهید کرد. محتوا می تواند ماهیت اطلاعاتی، سرگرم کننده و یا آموزشی داشته باشد.

ازجمله فاکتورهایی که باید در تولید محتوای مناسب در نظر گرفته شوند:

تعیین دقیق کاربرد وهدف محتوا

 همان طور که اشاره شد، محتوا ممکن است کاربرد های متفاوتی (آموزشی، سرگرم کننده یا اطلاعاتی) داشته باشد. همچنین یک محتوا برای مصرف افراد زیادی تولید می شود پس باید با توجه به کاربرد و مورد مصرف آن در قالب مناسبی تولید شود تا برای تمام مخاطبین قابل فهم باشد. تولید محتوا می تواند با هدف معرفی برند، افزایش آگاهی مخاطبین و یا ترغیب آن ها به خرید انجام شود؛ شما بسته به هدف دقیق تولید محتوا، رویکرد مناسب را  در تولید آن انتخاب می کنید.

شناخت مخاطب

 مسئله مهم دیگر که قبل از تولید محتوا باید آن را در نظر داشت، شناخت مخاطبین است. محتوا با هدف برقراری ارتباط ادامه دار با مصرف کنندگان تولید می شود؛ برای رسیدن به این هدف باید مخاطبین کسب و کار خود را به خوبی بشناسید و به کمک آن محتوای مناسبی برای ارائه تهیه کنید. از جمله مواردی که در تهیه محتوای مناسب مخاطبان باید به آن ها توجه کرد عبارتند از:

  • نوع محتوای مناسب برای مصرف کنندگان مورد نظر(نوشتاری، تصویری، صوتی،...)
  • محل و فضای مناسب برای ارائه و انتشار محتواهای تولید شده (فضای مجازی و یا غیر مجازی)
  • شناسایی موضوعاتی که بیشتر مورد استقبال و توجه مخاطبین قرار می گیرند.

فرآیند تولید محتوا مواد مورد نیاز برای بازاریابی محتوا را می سازد؛ بازاریابی محتوا بدون تولید محتوای مناسب قابل انجام نیست و تولید محتوای مناسب و با کیفیت نیز بدون شناخت مخاطب و آنالیز بازار ممکن نخواهد بود. با این حال این دو، مهارت های متفاوتی هستند یعنی افرادی که محتوا تولید می کنند لزوما مهارت بازاریابی ندارند و آن هایی که بازاریاب خوبی هستند نیز در همه موارد نمی توانند تولید محتوا انجام دهند. این دو مهارت در کنار هم چرخه رو به رشدی را برای کسب و کار شما ایجاد می کنند؛ محتوا تولید می شود و برای بازاریابی به کار می رود سپس بازخوردهای به دست آمده از مخاطبین کمک می کند تا محتواهای قوی تری تولید شوند و بازاریابی محتوا نیز بهتر انجام گیرد.

 

 

 

کلمات کلیدی: تولید محتوا، بازاریابی محتوا، هدف تولید محتوا

;