بازاریابی محتوا

pattern

بازاریابی محتوا؛ تعریف، مزایا و انواع آن

بازاریابی بخش مهم و ضروری تقریبا همه کسب و کارهاست؛ به کمک بازاریابی است که شما می توانید کالا یا خدمات خود را به مخاطبین تان معرفی کنید، آن ها را به خرید تشویق نمایید و درآمد بیشتری داشته باشید. شیوه های متعددی برای بازاریابی و تبلیغات وجود دارد که هر یک به طریقی مشتریان را با یک کسب و کار آشنا کرده و انگیزه خرید در آن ها ایجاد می کنند. یکی از این شیوه های مارکتینگ، بازاریابی محتوا است. برخی از مشتریان و مخاطبین مایلند اطلاعاتی را  در مورد کسب و کار شما مطالعه کنند؛ در بازاریابی محتوا،  تمرکز بر روی تولید، انتشار و به اشتراک گذاشتن محتواهای ارزشمند، مفید و مرتبط است که مخاطبین در فضای مجازی را هدف قرار می دهد و آن ها را به کسب و کار مورد نظر جذب می کند. در واقع در این شیوه بازاریابی، شما به کمک محتواهای باارزشی که تولید می کنید مخاطبین را به مشتریان سودآور تبدیل می نمایید. چیزی که محتوای تولید شده برای مارکتینگ محتوا را از سایر مطالب متمایز می کند، ارزشمند و مرتبط بودن آن است.

اگر بخواهیم به تاریخچه تکنیک بازاریابی محتوا نگاهی بیاندازیم، به قرن نوزدهم می رسیم که با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات صاحبین کسب و کارهای مختلف کم کم شروع به استفاده از این تکنیک کردند. در سال هایی که تلویزیون توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده بود، مشاغل مختلف اغلب از طریق این رسانه بازاریابی و در واقع تبلیغ می کردند و توجه زیادی به بازاریابی محتوا و روش های دیگر مارکتینگ نمی شد. در دهه 1990 میلادی زمانی که کامپیوتر وارد بازار شد و مردم به اینترنت دسترسی پیدا کردند، فرصت هایی برای مارکتینگ محتوا از طریق فرستادن ایمیل و ساخت وب سایت به دست آمد. وقتی امکان مارکتینگ دیجیتال به دست آمد، بسیاری از شرکت ها کمتر از رسانه های قدیمی مانند روزنامه، مجله و رادیو و تلویزیون استفاده کرده و فضای آنلاین را برای معرفی و تبلیغ محصولات خود انتخاب می کردند. امروزه بازاریابی محتوا یک روش موثر در دنیای مارکتینگ به حساب می آید؛ بازاریاب ها پیام های تبلیغی یک کسب و کار را به مخاطبین انتقال می دهند و آن ها را تشویق (نه وادار) به خرید می کنند.

مزایای بازاریابی محتوا:

  • موجب جذب بیشتر مخاطبین به محصولات یا خدمات شما می گردد.
  • تعداد مشتریان ثابت را بیشتر می کند (حفظ مشتری). 
  • میزان فروش اینترنتی و به طور کلی فروش را افزایش می دهد و در نتیجه درآمد شما بالا می رود.
  • برند شما را معرفی می کند، افراد بیشتری با برند تان آشنا خواهند شد و اعتبار شما در میان مشتریان و سایر رقبا افزایش می یابد.

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار قطعا تاکنون روش هایی را برای مارکتینگ شغل خود انتخاب کرده اید اما بهتر است بدانید که تکنیک مارکتینگ محتوا تقریبا در کنار تمام این روش ها کاربرد دارد. بازاریابی محتوا انواع گوناگونی دارد و شما بسته به این که شغل تان چیست و چه شرایطی دارد نوع مناسب را برمی گزینید. در اینجا می خواهیم  با برخی از مهم ترین انواع بازاریابی محتوا آشنا شویم:

اینفوگراف ها

 اگر اطلاعات و محتوای مورد نظر در قالب گرافیکی نمایش داده شوند برای مثال به صورت نمودار، جدول، آمار، عبارت های کوتاه و یا تصاویر واضح، اینفوگراف یا اطلاعات گرافیکی نام می گیرند. این نوع از انواع بازاریابی محتوا، مطالب را بسیار ساده و به گونه ای که برای همه قابل فهم باشد، نمایش می دهد در نتیجه بیشتر مخاطبین ارتباط خوبی با آن برقرار می کنند. اینفوگراف ها ممکن است در وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی منتشر شوند.

ویدئوها

 آمار نشان می دهد که درصد بالایی از مشتریان ویدئوها یا محتواهای تصویری منتشر شده از برندهای مختلف را می بینند و ارتباط خوبی با آن ها برقرار می کنند. شاید در سال های گذشته محتوا تصویری به عنوان روشی برای بازاریابی محتوا مورد توجه قرار نمی گرفت اما با پیشرفت ابزار مورد نیاز، بازاریاب ها می توانند ویدئوهای با کیفیتی را برای کار خود تولید کنند. با بازاریابی تصویری شما می توانید ارتباط مستقیم تری با مخاطبین و مشتریان خود برقرار کنید، میزان تبادلات و بازگشت سرمایه ای که گذاشته اید را بیشتر کنید. محتواهای تصویری اغلب در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها به اشتراک گذاشته می شوند.

پادکست ها

 یکی دیگر از انواع بازاریابی محتوا، پادکست ها یا محتواهای صوتی هستند. در دهه های اخیر، پادکست ها مورد توجه مشاغل بسیاری قرار گرفته اند. شما می توانید از خلاقیت زیادی برای ساخت محتوای صوتی استفاده کنید و علاوه بر آن نحوه ساخت، افرادی که در آن حضور دارند، مدت زمان و محل ساخت آن را نیز خودتان انتخاب می کنید.

کتاب های الکترونیکی، ایمیل ها، تصاویر مرتبط، خبرنامه ها، مقاله های پرسش و پاسخ نیز از انواع بازاریابی محتوا هستند که در فضاهای مختلفی چون وب سایت، وبلاگ، شبکه های اجتماعی و یا به صورت پیام الکترونیکی (ایمیل) به اشتراک گذاشته می شوند.

 

;